ENGLISH تالار گفتگو(انجمن ها) ویژه همکاران
ورود به سیستم

لطفاً نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید. [ثبت نام]


بازار سهام چشم انتظار تحولات آتی است 1 آذر 93

بازار سهام چشم انتظار تحولات آتی است

      هم اکنون در بازار دو گمانه بزرگ یکی کاهش نرخ سود بهره بانکی و دیگر نتیجه مثبت مذاکرات وجود دارد. هر کدام از این دو خبر اگر قطعی شود تأثیر بسیار مثبتی می تواند روی بازار بگذارد اما شخصاً پیش بینی می کنم مذاکرات نه در جزئیات اما در کلیات به توافق می رسد و جمع بندی مثبت و خوبی خواهد داشت. اما نرخ بهره بانکی به احتمال زیاد در آذر ماه کاهش پیدا می کند. در نتیجه چشم انداز بورس تا پایان سال مثبت است.

بهزاد گلکار مدیر عامل هلدینگ سینا با بیان مطلب فوق درباره وضعیت کنونی بازار سهام گفت: بین فعالان بازار سرمایه یک اصطلاحی به نام "پیش خور" وجود دارد. یعنی فعالان تا می بینند مذاکره یا خبر مثبتی درباره کاهش نرخ بهره بانکی وجود دارد یا حتی بالعکس، اثر خبر را قبل از اثر گذاری واقعی آن در عملکرد شرکت ها پیشخور می کنند. برای همین سودها گاه قبل از وقوع خبر مثبت رخ می دهد.

وی با تأکید به اینکه فعالان بازار سرمایه با توجه به چشم اندازی که از صنایع و در کل بازار می بینند نسبت درآمد به عایدی ها را کم و زیاد می کنند، گفت: انتظارات مثبت زودتر از وقوع شکل می گیرد، زودتر پول به بازار می آورد، زودتر معاملات رشد می کند و زوتر بازده مثبت برای سهامداران ایجاد می کند اما اینکه این شرایط تا کی و تا کجا می تواند ادامه پیدا کند، در این بازه زمانی به نتیجه مذاکرات و نرخ بهره بانکی گره خورده است.

گلکار خاطر نشان کرد: اگر موضوع هسته ای را از بازار جدا کنیم، نرخ بهره قطعاً کاهش پیدا می کند چون نرخ تسهیلات بانکی بیشتر از این نمی تواند ادامه پیدا کند. اگر صورت های مالی امسال و سال گذشته بانک ها را نگاه کنیم هیچ بانکی از نظر عملیات بانکداری سودآور نبوده است و باید در این زمینه حرکت جدی شود.

وی درباره رشد صنعت بانکداری طی هفته ها گذشته گفت: فعالان بازار سرمایه خوش بین هستند که با مذاکرات، سوئیفت باز می شود و آنها می توانند با بانک های دنیا ارتباط داشته باشند اما این امکان هم وجود دارد که تا یک سال، یک سال و نیم دیگر سوئیفت تحریم بماند اما برای رفع این مشکل ارتباط سیستم بانکی کشور با چند بانک برقرار شود که بدین ترتیب حجم دارایی های مالی خارج از کشور بانک ها قابل معامله می شود و بانک ها سود خوبی از این طریق بدست می آورند بابت همه این پیش بینی هاست که این روزها شاهد رشد قیمت بانکی ها هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه درباره اصلی ترین چالش بورس گفت: بورس یک بازار کاملاً آزاد است که سیستم عرضه و تقاضا بر آن حاکم است، وقتی فعالان بازار سرمایه انتظار دارند به دلایل شرایط کلی حاکم بر اقتصاد بازده بورس کاهش پیدا کند باید به بازار سرمایه اجازه این کاهش داده شود که این کاهش را تجربه کند و قطعاً بازار بعد از آن رشد پیدا می کند.

مدیرعامل هلدینگ سرمایه با تأکید به اینکه باید انتظارات از بازار سرمایه واقعی باشد، گفت: روند خوبی در بازار سرمایه حاکم است اما تا مدتها نمی توان از بازار انتظار بازدهی های سال 91 و 92 را داشت. تا پایان سال شرکت ها رشد eps خواهند داشت اما رشد درآمدها در سال آینده از آن شرکت هایی خواهد بود که یا پروژه افزایش ظرفیت یا صادرات قابل رقابت با کالاهای وارداتی مشابه دارند.

این کارشناس بازار سرمایه به موضوع سهامداران غیر حرفه ای اشاره و این دسته از سهامداران را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: گروهی که در حد خرد خرید و فروش می کنند گاهی وقتی وارد بازار سرمایه می شوند که خیلی دیر است و در نتیجه با حرکت های هیجانی برای خرید یا فروش به بازار و خودشان آسیب وارد می کنند. اما گروه دیگر از سهامداران غیر حرفه ای شخصیت های حقوقی و صاحبان سرمایه بزرگ هستند که آنها هم دیر وارد بازار می شوند و غیر حرفه ای هستند اما به دلیل در اختیار داشتن منابع بزرگ و حجم پولی که در اختیار دارند، آسیب کمتری نسبت به خرده سهامداران کوچک می بینند.

گلکار در بخش پایانی گفتگو با سنا به ضرورت عمق بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: برای عمق بخشی بازار باید به سمت متنوع سازی ابزارهای داخل بازار حرکت کرد و از اینکه فقط سهام واقعی شرکت خرید و فروش شود، باید فاصله گرفت.

وی به افزایش تنوع ابزارهای مالی در بازار سهام اشاره کرد و افزود : صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، گزینه مناسبی برای بخشی از سرمایه گذاران کم ریسک تر هستند اما راه اندازی سایر ابزارهایی که از جنس خود سهام نیستند، بلکه شبیه سهام هستند مثل CFD ها (خرید اعتباری سهام) باعث می شود، حجم بازار بزرگ می شود و افراد با سطوح مختلف ریسک پذیری جذب این بازار خواهد شد.
 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه

 موسسه حسابرسی هوشیار ممیز


http://hma.ir/CMS/ContentsView.aspx?ContentID=14618&CCGID=2&CCID=9

پر اهمیت ترین تگ ها :

موسسه حسابرسی

حسابرسی

مشاوره مالی

مشاوره مدیریت

مشاوره مالیاتی

خدمات حسابداری

خدمات حسابرسی

خدمات مالیاتی

©1391-1395 حق استفاده از مطالب و قالب این سایت براي موسسه حسابرسی هوشیار ممیز محفوظ است.