ENGLISH تالار گفتگو(انجمن ها) ویژه همکاران
ورود به سیستم

لطفاً نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید. [ثبت نام]


سلطانی نژاد در همایش ادغام و تملیک؛ 27 بهمن 93

سلطانی نژاد در همایش ادغام و تملیک؛

ایران؛ فرصت مناسب برای ادغام و تملیک در سطح بین المللی دارد

گروه 11 متشکل از کشورهایی چون ایران، پاکستان، بنگلادش و ترکیه است که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در پی ورود به سرمایه گذاری و ادغام و تملیک در آنها هستند. ایران یکی از پتانسیل های قوی برای ورود شرکت های خارجی برای ادغام و تملیک است که می توان از این فرصت به نفع رونق فضای کسب و کار بهره گرفت.

یکی از موضوعاتی که از سال 87 بر روی آن تمرکز شد، ادغام و تملیک بود و مقرر شد یک آیین نامه ای در این زمینه تدوین شود.

به گزارش پایگاه اطلاع سانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، با بیان مطلب بالا در نخستین همایش ادغام و تملیک، مبانی، چالش ها و کارکردهای آن در بازار سرمایه گفت: ادغام و تملیک استراتژی رشد برای نهادهای مالی محسوب می شود.

وی افزود: ادغام و تملیک در دنیا ابعاد بسیار وسیعی پیدا کرده به طوری که برخی آنرا به حوزه کلان اقتصادی هم مرتبط می دانند. به عبارتی وقتی دو شرکت با هم ادغام می شوند نه تنها بر حوزه فعالیت خودشان بلکه بر کل اقتصاد نیز اثر گذار است.

این مقام مسئول اظهار داشت: بعضی وقتها به این قائل هستیم که بنگاه های اقتصادی در حوزه تخصصی آنقدر زیاد باشند که بتوانند با هم رقابت کنند که بهترین خروجی حاصل شود اما این رقابت تا یک جایی باعث ارزش افزوده است و از یک جایی باعث تخریب می شود.

وی در این خصوص ادامه داد: ادغام و تملیک رقابت منفی را تبدیل به هم افزایی می کند و امروز ضرورت آن به درستی احساس می شود.

سلطانی نژاد درباره پیامدهای این همایش گفت: بحث ادغام و تملیک یک بحث صرفاً مالی نیست این موضوع میان رشته ای محسوب می شود چون علاوه بر اینکه دارایی ها و بدهی ها در آن دخیل است مسائل اجتماعی و روانشناسی نیز در آن باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی توضیح داد: وقتی مردم فرانسه شاهد ادغام برند پژو با نیسان ژاپنی بودند تا مدتها بر سر تعصبی که روی برند پژو داشتند پذیرای این ادغام نبودند پس در این مواقع نیاز به فرهنگ سازی و مسائل اجتماعی در ادغام به شدت ضروری است.

وی به نقطه شکست ادغام و تملیک نیز اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل اینکه طرح ادغام و تملیک به شکست منجر می شود این است که طرح مناسب وجود نداشته یا زوایای مختلف آن دیده نشده اما نقطه ای که از آن به عنوان نقطه شکست یاد می کنند مسائل فرهنگی است. مسائل فرهنگی در کنار مسائل مالی و اداری نقش بسیار مهم و چشمگیری در موفقیت یا شکست این پروژه دارد.

 مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، به رشد فزاینده ادغام در چین نیز اشاره کرد و گفت: باوجود اینکه در چین به شکل فزاینده ای ادغام انجام می گیرد روی برخی صنایع استراتژیک محدودیت هایی وضع شده است چون به مباحث امنیت ملی کشور ورود می کند.

سلطانی نژاد با استناد به گزارش بلومبرگ در خصوص ارزش معاملات بازارهای ادغام و تملیک گفت: ارزش بازار ادغام و تملیک به 881 میلیارد دلار رسیده است.

سلطانی نژاد تصریح کرد: فعالیت در حوزه ادغام و تملیک یک کار تخصصی برای شرکت های تأمین سرمایه یا شرکت های مشاوره سرمایه گذاری است.

وی در ادامه به انگیزه شرکت ها برای ادغام و تملیک پرداخت و گفت: انگیزه های متنوعی برای این اقدام وجود دارد از جمله صرفه به مقیاس یکی از این انگیزه ها و استراتژی هاست به عنوان مثال وقتی صنایع بالادستی به صنایع پایین دستی مواد اولیه را می دهند برای افزایش چرخه ارزش افزوده اقدام به ادغام یا تملیک می کنند.

این مقام مسئول افزود: انحصار، کاهش هزینه ها، متنوع سازی و دسترسی به نیروی کار ارزان از دیگر نمونه هایی است که بر مبنای آن استراتژی ادغام و تملیک بنا می شود و برای ما بهتر است از تجربه هایی بین المللی که در دنیا وجود دارد بهره بگیریم به جای اینکه خودمان با آزمون و خطا در پی شناسایی ابعاد مختلف این بازار باشیم.

سلطانی نژاد درباره چالش ها و ریسک های ادغام و تملیک گفت: چالش های بسیاری در ادغام و تملیک وجود دارد اما منهای ریسک های مالی، منابع انسانی، تغییرات ناگهانی در شرایط بازار در ادغام و تملیک بسیار اثرگذار است و باید مد نظر گرفته شود.

وی به قوانین متقن ادغام و تملیک در بورس ها اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه بورس ها قواعد متقن در ادغام و تملیک وجود دارد قوانین ضد تراست و حاکمیت شرکتی با نگاه به حمایت از سهامدار خرد وجود دارد. قبل از ادغام و تملیک در بازار باید شفافیت لازم صورت بگیرد چون منافع سهامدار خرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، گفت: در قوانین ما عموماً در سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی بحث ادغام و تملیک وجود دارد وقتی دولت می خواهد واگذاری انجام بدهد نگاه ادغام و تملیک بیشتر مورد توجه قرار می گیرد چون واگذاری یک پکیج از چند شرکت که ارزش افزوده بیشتری دارند کارآ تر خواهد بود.

وی به پتانسیل ایران در خصوص ادغام و تملیک اشاره کرد و گفت: ظرفیت کشورهای توسعه یافته برای ادغام و تملیک پر شده به طوریکه سرمایه گذاران در پی شناسایی کشورها و بازارهایی هستند که این ظرفیت در آنها باشد.

سلطانی نژاد با اشاره به گروهی با عنوان گروه 11 که در دنیا بسیار بر سر زبانها افتاده است، خاطر نشان کرد: گروه 11 متشکل از کشورهایی چون ایران، پاکستان، بنگلادش و ترکیه است که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی در پی ورود به سرمایه گذاری و ادغام و تملیک در آنها هستند. ایران یکی از پتانسیل های قوی برای ورود شرکت های خارجی برای ادغام و تملیک است که می توان از این فرصت به نفع رونق فضای کسب و کار بهره گرفت.

وی در پایان تصریح کرد: ادغام و تملیک یک پدیده مهجور و مظلوم است و باید به این روند پایان داد. چون دیگر شرکت های کوچک نمی توانند اجرای پروژه های بزرگ را در دست بگیرند و این اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی است.

 موسسه حسابرسی هوشیار ممیز


پر اهمیت ترین تگ ها :

موسسه حسابرسی

حسابرسی

مشاوره مالی

مشاوره مدیریت

مشاوره مالیاتی

خدمات حسابداری

خدمات حسابرسی

خدمات مالیاتی

©1391-1395 حق استفاده از مطالب و قالب این سایت براي موسسه حسابرسی هوشیار ممیز محفوظ است.