ENGLISH تالار گفتگو(انجمن ها) ویژه همکاران
ورود به سیستم

لطفاً نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید. [ثبت نام]


ساماندهی بازار پایه در دستور کار فرابورس 27 دي 95

شرکت های کوچک و متوسط 45 درصد اشتغال کشور و 55 درصد GDP را به خود اختصاص داده اند و در واقع 99 درصد شرکت های ثبت شده در کشور کوچک و متوسط هستند اما به دلیل آنکه امیدنامه ها و شرایط قانونی آنها برای ورود به فرابورس مناسب نبود و بسیاری از آنها حتی اطلاعی از صورت های مالی استاندارد نداشتند تصمیم گرفته شد مکانیزمی برای ورود آنها به بازار سرمایه تعریف شود.


عصر یکشنبه نشست معرفی "بازار شرکت های کوچک و متوسط در فرابورس" با حضور امیر هامونی مدیر عامل فرابورس، سید مهدی علم الهدی معاون پذیرش و ناشران فرابورس، دکتر حسن امیری معاون سازمان بورس و اوراق بهادار و روح الله میرصانعی دبیر کل کانون کارگزاران با همت کانون کارگزاران برگزار شد.

امیر هامونی در ابتدای این نشست شرایط خاص بازار سرمایه برای پذیرش شرکت ها را یکی از عوامل ایجاد تابلوهای SME در فرابورس دانست و گفت: 511 شرکت برای فعالیت در فرابورس در خواست داده بودند که تنها 288 مورد از این شرکت ها قابلیت طرح در هیأت پذیرش را داشت که از این میان 67 شرکت در بازار اول و 111 شرکت در بازار دوم پذیرش شد و تا کنون 98 شرکت به عرضه اولیه رسیدند.

وی با اشاره به اهمیت این دسته از شرکت ها عنوان کرد: شرکت های کوچک و متوسط 45 درصد اشتغال کشور و 55 درصد GDP را به خود اختصاص داده اند و در واقع 99 درصد شرکت های ثبت شده در کشور کوچک و متوسط هستند، اما به دلیل آنکه امیدنامه ها و شرایط قانونی آنها برای ورود به فرابورس مناسب نبود و بسیاری از آنها حتی اطلاعی از صورت های مالی استاندارد نداشتند تصمیم گرفته شد مکانیزمی برای ورود آنها به بازار سرمایه تعریف شود.

هامونی با اشاره به مطالعات تطبیقی انجام شده، تصریح کرد: مطالعه کشورهای دیگر از جمله کانادا، انگلیس، آمریکا، کره و ترکیه نشان داد بازار سرمایه این کشورها نیز مشابه شرایط ما از ابتدا امکان ورود شرکت های کوچک و متوسط را به بازار سرمایه نداشتند در نتیجه بازارهای مستقلی طراحی کردند تا این بخش مهم اقتصادی بتواند در بازار سرمایه فعالیت کند.

مدیر عامل فرابورس ادامه داد: بر همین اساس ما نیز طراحی بازار SME را با دو تابلوی دانش بنیان و امید آغاز کردیم و در این زمینه مطالعات و جلسات متعددی انجام شد تا در نهایت هم اکنون شاهد به نتیجه رسیدن این بازار و تأمین مالی شرکت های SME در بازار سرمایه باشیم.

وی ادامه داد: شرکت های کوچک و متوسط با مشکلاتی همچون کمبود شفافیت و نقدینگی مواجه هستند اما ورود آنها به بازار سرمایه هم شفافیت و هم تأمین مالی را افزایش می دهد.

این مقام مسوول تصریح کرد: بخش زیادی از اقتصاد کشور به شرکت های کوچک و متوسط وابسته است و شفاف شدن این شرکت ها از طریق بازار سرمایه هم به توسعه اقتصاد و هم به رشد بازار سرمایه منجر خواهد شد.

هامونی با بیان اینکه کارا بودن بازار سرمایه برای تأمین مالی شرکت های کوچک و متوسط، مشهود است، گفت: مطالعات نشان داد، ساده بودن قواعد پذیرش و مشارکت سرمایه گذار های آگاه می تواند توسعه تابلوهای SME را به همراه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: تا کنون 100 شرکت برای ورود به بازار SME درخواست داده اند که تا به حال با پذیرش 8 مورد موافقت به عمل آمده است.

دکتر حسن امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست عنوان کرد: راه اندازی تابلوهای SME در فرابورس یک افق جدید برای اقتصاد است. شرکت های کوچک و متوسط پس از تأسیس معمولاً رو به افول می روند اما با ورود به بازار سرمایه تفکیک مالکیت و مدیریت آنها امکان پذیر می شود.

وی افزود: حضور این شرکت ها در فرابورس به رشد وشکوفایی آنها کمک کرده و گام اول برای ورود به بازارهای بزرگتر است.

امیری تأکید کرد: با توجه به حضور سرمایه گذار متخصص تر در این بازار محدودیت هایی مانند دامنه نوسان و حجم مبنا به حداقل ممکن رسیده است و چون معمولاً سرمایه گذاران نهادی و حقوقی در این بازار حضور دارند، داد و ستد با ریسک کمتر مواجه است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فرابورس در حال ساماندهی بازار پایه است و برخی شرکت های موجود آن بنا به شرایطی که دارند به بورس یا SME منتقل می شوند و این روند باعث رونق بازار SME می شود.

سید مهدی علم الهدی نیز در این نشست به فرایند پذیرش شرکت ها در تابلوی SME اشاره کرد و گفت: زمان لازم برای پذیرش شرکت های کوچک و متوسط در تابلوی SME فرابورس بستگی به خود متقاضی دارد. این زمان به دلیل قوانین راحت تر، کوتاه تر از سایر بازارها است و اگر اطلاعات مالی شرکت ها روشن باشد که البته با یک ترازنامه امکان پذیر است، تا رسیدن به جلسه پذیرش دو تا سه هفته زمان نیاز است.

معاون پذیرش و ناشران فرابورس، ادامه داد: در نهایت برای تبدیل شرکت به سهامی عام 3 ماه زمان نیاز است.

 ماخذ: تارنمای سازمان بورس و اوراق بهادار


پر اهمیت ترین تگ ها :

موسسه حسابرسی

حسابرسی

مشاوره مالی

مشاوره مدیریت

مشاوره مالیاتی

خدمات حسابداری

خدمات حسابرسی

خدمات مالیاتی

©1391-1395 حق استفاده از مطالب و قالب این سایت براي موسسه حسابرسی هوشیار ممیز محفوظ است.