ENGLISH تالار گفتگو(انجمن ها) ویژه همکاران
ورود به سیستم

لطفاً نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید. [ثبت نام]


پاسخ به سؤال "چرا می‌خواهید موقعیت شغلی فعلی خود را تغییر دهید؟" 21 آبان 96

پاسخ به سؤال "چرا می‌خواهید موقعیت شغلی فعلی خود را تغییر دهید؟"

مترجم: بهناز طاهری

منبع: www.vault.com

"چرا می‌خواهید سازمانی که در آن مشغول به فعالیت می‌باشید را ترک کنید؟"سؤال یکسان که در تمام مصاحبه‌های استخدامی پرسیده می‌شود و ممکن است هنگامی که این سؤال را می‌شنوید افکار گوناگونی به ذهن شما خطور کند. از جمله:

آیا آن‌ها سعی می‌کنند از طریق من از نقاط ضعف سازمانی که در آن مشغول به فعالیت هستم مطلع گردند؟

آن‌ها از سازمان فعلی من و یا درباره موقعیت من چیزی شنیده‌اند؟

پاسخ دهم؛از موقعیت فعلی‌ام خسته هستم یا حقوق کافی دریافت ‌نمی‌کنم؟

آنچه مصاحبه‌گر با این پرسش خواهان دست‌یابی به آن می‌باشد:

حقیقت این است که هیچ یک از موارد بالا، چیزی نیست که مصاحبه‌گران در مصاحبه‌های شغلی در پی یافتن آن باشند. با این وجود،در صورتی‌که شما از نقاط ضعف شرکت مطلع باشید، آن‌ها خوشحال خواهند شد در مورد نقایص و نقاط ضعف شرکت رقیب‌شان اطلاعات کسب نمایند، اما باید بدانید با بدگویی و ابراز نقاط ضعف سازمان فعلی، تنها مانع استخدام و پذیرش خود در موقعیت جدید شده‌اید.

آنچه استخدام‌کنندگان خواهان پی‌بردن به آن می باشند، کسب شواهدی در خصوص دیدگاه‌ها و تفکرات شما درباره موقعیت پیشنهادی می‌باشد.

آن‌ها می‌دانند شما خواهان درآمد بیشتری می‌باشید. هر فردی خواهان درآمد بالاتر است؛ البته در این خصوص 2 استثناء وجود دارد: دسته اول، اشخاصی که موقعیت جدیدی را جستجو می‌کنند تا بتوانند بین کار و زندگی‌شان تعادل ایجاد نمایند، برای این افراد مسائل مالی در اولویت قرار ندارد. دسته دوم، افرادی می باشند که تنها خواهان تغییر شغل فعلی خود می‌باشند و جهت رهایی از موقعیت نامساعد شغلی، با پیشنهاد موقعیت جدید، کلیه موارد شغل پیشنهادی را می‌پذیرند.

دسته دوم افرادی می‌باشند که استخدام‌کنندگان سعی می‌نمایند آن‌ها را از لیست متقاضیان کنار گذارند– نه به خاطر اینکه خواهان تغییر موقیعت نامساعد شغلی می‌باشند، بلکه آن‌ها می‌خواهند اطمینان کسب نمایند شخصی را استخدام می‌کنند که بعد از گذشت مدت زمان کوتاه و تسلط در موقعیت جدید قصد رهایی شغل و یافتن موقعیت جدید را نداشته باشد.

رؤسا از استخدام افرادی که کلیه شرایط موقعیت جدید را تنها به دلیل رهایی از شغل فعلی خود می پذیرند اجتناب می‌نمایند، بدین دلیل که می‌دانند این افراد با پیشنهاد بهتر آن‌ها را نیز ترک می‌کنند و اغلب دارای ثبات شغلی نمی‌باشند.

چگونه باید به این سؤال پاسخ داد و جهت پاسخگویی مناسب چه باید انجام داد ؟

در حقیقت پاسخ به این سؤال بسیار ساده است. همه آنچه شما نیاز دارید؛ توضیح کامل و صریحی می‌باشد که به چه دلیل خواستار ملحق شدن به شرکت جدید می‌باشید. پاسخ این سؤال مشکلات و مسائل شغل و موقعیت فعلی شما نمی‌باشد، بلکه آن‌چیزی است که قادر به انجام دادن و دستیابی در موقعیت جدید می‌باشید.

پاسخ‌ به این سؤال به دو صورت زیر امکان‌پذیر می‌باشد:

•احساس می‌کنم که در شغل فعلی‌ام به اندازه ای تجربه کسب و رشد نموده‌ام، که به دنبال موقعیت جدیدی جهت پیشرفت و ارتقاء می‌باشم.

•اینجانب خواهان انجام فعالیت‌های تحلیلی هستم و بر اساس تحقیقات و بررسی‌هایی که انجام داده‌ام، موقعیت پیشنهادی در شرکت شما، که بزرگ‌ترین مرکز در این زمینه، می‌باشد جهت دستیابی به اهدافی که خواهان آن می‌باشم مناسب است.

به بیان دیگر در موقعیت فعلی‌ام محدودیت‌هایی جهت گسترش و ارتقاء مهارت‌های تحلیلی وجود دارد و موقعیتی را جستجو می کنم که بتوانم سطح علمی و رتبه شغلی خود را ارتقاء دهم و همچنین مهارت‌هایی که کسب می‌نمایم را مورد استفاده قرار دهم.

چه تفاوتی بین دو پاسخ وجود دارد؟ هر چند، هر دو، به طور حرفه‌ای نارضایتی‌های شغل فعلی شما را شرح می‌دهند، جواب اول توضیح می‌دهد چرا خواهان ترک شغل خود می‌باشید، اما درباره استعدادهای ذاتی، توانایی‌ها و مهارت‌های شما مطلبی را برای مصاحبه‌گر بازگو نمی‌نماید. در حالی‌که پاسخ دوم، به طور واضح بیان می‌نماید که قبل از دعوت به مصاحبه، تحقیقات و مطالعاتی درباره سازمان انجام داده‌اید و نسبت به ویژگی‌ها، رؤسا، نوع صنعت و .. شناخت کسب نموده‌اید. رؤسا در بکارگیری کارکنان جدید خواهان شناخت توانایی‌ها، ویژگی‌های ذاتی ، تجربیات و مدارک حرفه‌ای مرتبط با موقعیت درخواستی و همچنین آنچه متقاضی قادر به انجام در موقعیت پیشنهادی هستند، می‌باشند.

آنچه باید در پاسخ به این سؤال مدنظر داشته باشید

کلید جواب این سؤال- مانند بیشتر سؤالات دیگر- داشتن آمادگی‌ پاسخگویی می‌باشد. حداقل، باید اطلاعات و شناخت کافی درباره شرکت مورد نظر داشته باشید تا قادر باشید به خوبی ویژگی‌های خود و دلایلی که شما جهت پذیرش موقعیت پیشنهادی مناسب می‌باشید را توضیح دهید. همچنین باید قادر باشید بیان نمایید، موقعیت شغلی جدید همان چیزی است که شما به دنبال آن می‌باشید که برخلاف موقعیت فعلی شما می‌باشد

اگر قادر باشید پاسخ به این سؤال را بدین طریق مدیریت نمایید، گامی به سمت ترک شغل فعلی‌ خود برداشته‌اید- بدون اینکه علل واقعی ترک شغل فعلی ‌را بازگو نمایید.
http://hma.ir/CMS/ContentsView.aspx?ContentID=23778&CCGID=6&CCID=3

پر اهمیت ترین تگ ها :

موسسه حسابرسی

حسابرسی

مشاوره مالی

مشاوره مدیریت

مشاوره مالیاتی

خدمات حسابداری

خدمات حسابرسی

خدمات مالیاتی

©1391-1395 حق استفاده از مطالب و قالب این سایت براي موسسه حسابرسی هوشیار ممیز محفوظ است.